Satış Sonrası İşlem

Ürünü satın aldınız! Peki, şimdi alıcı ve satıcı arasındaki ürün ve para transferi nasıl gerçekleşecek? Sıfır Risk sayesinde!

1. Ödemenizi Yapın.

Ödemenizi kısa bir süreliğine BANKA HAVALESİ  ile yapın. Satın aldığınız ürün/ürünler Bana Özel/Durum sayfanıza aktarılır.Banka havalesi ile yapmış olduğunuz ödemeler direkt sistem havuzuna düşmektedir,siz ürüne onay vermeden satıcıya ücret ödenmemektedir.

 

2.Satıcı Ürününüzü Kargolar

Ödemeniz alındığında adres bilgileriniz satıcıya gönderilir. Satıcı, ürün sayfasında belirtilen süre içerisinde ürünü size kargolar.

Ürün kargolandıktan sonra Bana Özel/Durum sayfanızdan kargo bilgilerine ulaşabilir ve kargonuzun takibini yapabilirsiniz.
Kargo sürelerinde iş günleri dikkate alınır. Kargo sürelerine hafta sonları ve resmi tatil günleri dahil değildir.

 Ürün kargolanmadı
Ürün sayfasında “Kargo Bilgileri” bölümünde yazan süre içerisinde satıcı ürünü kargolamazsa GittiGidiyor tarafından satıcıya bir hatırlatma mesajı gönderilir ve son 24 saatlik süreç başlatılır. Son 24 saat içerisinde de ürün kargolamazsa Bana Özel/Durum sayfanızda “Satışı iptal et” linki çıkar. Bu link ile satışı iptal edebilirsiniz. Satışı iptal ettiğinizde ürün bedeli kartınıza iade edilir. Ayrıca, size puan ve yorum hakkı verilir.

 Ürün kagolandıktan sonra kargoyu nasıl takip edebilirim?
Satıcı, ürünü kargoladığında kargo bilgilerini sisteme girer. Bu bilgiler e-postanıza anında gönderilir. Ayrıca Bana Özel/Durum sayfanızdan kargo bilgilerine ulaşabilirsiniz. Kargo bilgileriyle kargo şirketinin web sitesinden kargonuzun takibini yapabilirsiniz.

 

3. Teslim Aldığınız Ürüne Onay Verin

Ürünün kargolandığı tarihten sonra 3 iş günü içerisinde ürüne onay vermeniz gerekmektedir.

Teslim aldığınız üründe bir sorun yoksa Bana Özel/Durumsayfanızdan ürüne onay verin.

 Ürün bana ulaşmazsa ne yapmalıyım?
Kargolanan ürün 3 iş günü içerisinde size ulaşmadıysa, Bana Özel/Durum sayfanızdaki “Sorun Bildir” butonu ile onay süresini 3 gün uzatabilirsiniz. Daha sonra satıcıya mesaj göndererek kargonun son durumu hakkında bilgi isteyebilir, kargo şirketinin web sitesinden ürünün kargo durumunu kontrol edebilirsiniz.

 Farklı, sorunlu bir ürün gelirse ne yapmalıyım?
Teslim aldığınız üründe sorun yaşarsanız öncelikle satıcıdan yardım alın. Bana Özel/Durum Sayfanızdaki “Sorun Bildir” butonu ile İade Merke’zinde kayıt açabilir ve ürünü satıcıya iade edebilirsiniz.

 

4. Puan ve Yorum Verin.

Alışverişiniz esnasında yaşadıklarınızın özetini yazın. Tecrübeleriniz, diğer kullanıcılara, diğer kullanıcıların tecrübeleri de size yol gösterecektir. Unutmayın ki GittiGidiyor’un en önemli yapı taşlarından birisi Kullanıcı profili sistemidir.